23-26.09 Hobuhoolduse sessil Säreveres jagati loengutes ja praktikal huvitavate lektoritega kohe põrutavalt palju uut kasulikku materjali, mh.:
- Reet Jänes: ratsutamise loeng ja trennid
- Kati Leutonen: hooldus, psühholoogia
- Mirja-Mai Urve: anatoomia/füsioloogia
- Astra Nilk kes on ka mõne tõuseltsi registripidaja: aretus ja geneetika
Kuigi ma pakuks, et siinsetel linalakk-veohobustel on raudjal põhivärvusel juures Cremello geen mis pärineb isa Kaiparist, kahtlustab Astra Nilk hoopis hõbegeeni (Zn) kuid see on tõestatult mõjuv ainult kõrbidel, st. nad võiks olla ka hõbekõrbid (bay silver dapple inglise k.). Hobuse "soliidsed" põhivärvid ongi must ja kõrb, kõik teised toonid ja laigulisused on põhjustatud umbes seitsmest pleekivast geenist.
Vt. Wikipediast. Lisaks selgub, et PRIA peab uut
hobuslaste registrit mida nüüd ka tõuseltsid ainukesena tunnistavad.
 |
Särevere Raskeveo mära Hestia |
|
Väga põnevad olid Reet Jänese tunnid ja trenn kus mh. selgus, et osa treenereid laseb õpilastel tehnika mõttes juhtida hobust ilma ratsmeta -- kuigi päitsed on siiski peas.
Kooli tallis oli 5a Raskeveomära
Hestia, kellega sai harjutatud kabjapuhastamist ja edasi traavis kergendamist, paraku küll kordes, sest mul oleks vaja selle loomaga mõned tunnid maast tööd teha, et klapp parem oleks, ju ta oli ka keskkonnavahetusest uimane, sest nad olid hiljuti viidud tubasemastesse oludesse koplist. Just eelmises trennis traavis Hestia ühe tütarlapsega aga päris kenasti maneežis ringi.
Kordepraktika ajal jalutati ohelikuga noorhobust, kel olid päitsmed valjaste peal, et ta kohaneks liikumisel suulistega. Veel üks huvitav kommentaar oli veoloomade kohta, et harrastatakse valjaste panemist ka päitsete peale kuna siis on võimalik hobune fikseerida juhul kui suulised katki lähevad -- ratsutamisel see ei ole oluline ja päitsed lastakse valjastamisel eest ära kaelale samas kui ohelik on küljes.
Kabjatõstmises oli kõige parem siiski üks must Eesti tõugu loom, imeliselt kerge jalahoidmine ja tasakaal nõudmisel koheselt olemas. Kui lähtuda Kaimio raamatu hobuste õppimise peatükist, siis on kõige ökonoomsem teha üks pikk, kuueteistkümnest katsest koosnev harjutuste jada harvem, siis kulub kõige vähem koolitaja aega, kuigi tulemus pole kõige kiirem. Põhjus on siin vajadus anda aega kuni õpitu kinnistub pikaaegsesse mällu ja ühtlasi suur korduste arv ühekorraga treenib ära lühiajalise mälu, see on viga mis siin loomadega on seni viinud selleni, et head kabjahoidmist pole saavutatud ja värkimine ebaõnnestub. Kaimiol on ka üks vastutingimise lugu vastumeelse hobusega, kus mitme inimesega "avati baar" kui jalg tõusis -- õhtuks sai sepp oma töö ära teha.
Tallis aga käib kabjakaabitsa töö maneežisõidu ette ja taha, loomad on harjunud, mõni on siiski tõrksam, tuleb jääda otsustavalt enesekindlaks.
Järgmiseks sessiks:
- õppida ära skelett
- täita ära fiktiivne varsa identifitseerimisleht aretusseltsile saatmiseks, sh. märgiste joonistamine skeemil
- käia ratsutamas
- päitsed ja nöörid "Hobuvarustus" all