Tuesday, December 30, 2014

Ratsimäe noorloomadest

2014 aasta augustis sain endale sotsialiseerimiseks pikalt omaette olnud karja. Veetsin sälgude ja varssadega loendamatuid pealelõunaseid ja õhtuseid videvikutunde, alguses nendega koos joostes, hiljem juba õpetades. Mõned loomad olid eelneva kohtlemise käigus hirmutatud, Koora võõristus inimeste vastu oli üldistunud. Varsad olid pooleaastased ja seni inimesega eriti kokku ei olnud puutunud. Eurusel käivad nüüd päitsed pähe, ta tõstab nõudmisel puhastamiseks jalgu, ning oskab elementaarseid taandamisi, küljele astumisi. Epithos päitseid võõristab, aga nööri saab panna kaela ümber rinna kohalt. Samuti tõstab kõiki jalgu ja oskab taandada.
Sälgudest Kaira ja Kinna tõstavad jalgu kuid värkimiseks oleks vaja kindlasti harjutada enne pikemat aega kabjapuhastamist konksuga. Kaira on julge ja impulsiivne loom, kes õpib väga kiiresti, koos Kullaga lubavad nad esijalgu puhastada, tagajalgade lõdvalt hoidmisega tuleb veel tööd teha.
Koora lubab kannatlikult päitsed pähe panna, aga jalgu ei tõsta, Kinna on väga tundlik puudutustele, kompab ise vastu ja lubab muretult jalgu tõsta, konksuga puhastamist ei ole õppinud, samuti ei saa teda kinni võtta, kuid lubab nööri ümber nina panna.
Kulla on ettekoolitamises sedelgat kandnud ja sinna kinnitatud ketti vedanud harjumiseks.
Härmik on ette koolitatud, kuid vajab veel harjumist ja on endiselt veidi kartlik rakendamise suhtes, ta vajab allüürivahetuse (samm-traav-samm) treeninguid, saaniga on sammu veidi tülikas teha, sest ta liigub traavis kõige mugavamalt ja kergemalt. Härmik on saanud veidi kordetrenni kuid vajab veel kõvasti edasist tööd just allüürivahetuse õppimiseks ringil.
Koora, Kinna, Eurus ja Epithos ei ole harjutatud koplist väljas käimisega ja karjast eemaldumisega.
Euruse ja Epithose transportimiseks kevadel oleks vaja kindlasti edasist tööd nii elementaaroskuste kui ka haagisesse minekuga.
Noorloomadele tuleb mh. hakata tegema inimese ruumist lugu pidamise harjutusi, Kaira ja Koora kipuvad tagant poolt näksama, Kaira on uudistades liiga pealetükkiv.
Soovitus on edaspidi hobuste kvaliteetse heina hoidmiseks ehitada varjualune ja lisaks kuiv plats kus oleks võimalik loomi siduda ja hooldada, vabapidamises soovitatakse ka soojemat ruumi varustuse hoidmiseks ning loomade ja varustuse pesemiseks, lisaks varjualune mitme kohaga toitmiseks kõrgemal kohal maastikul. Vabapidamistallis on EU nõuete järgi ühele hobusele vaja põrandapinda  2,5 x turjakõrgus.

No comments:

Post a Comment